FBIST Bono Borsa Yatırım Fonu

FBIST Borsa Yatırım Fonu Türkiye’nin ilk * sabit getirili menkul kıymet borsa yatırım fonudur. FTSE Türkiye TL Hazine Bonosu Endeksinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen iskontolu ve sabit kuponlu Devlet İç Borçlanma Senetlerini içeren bir yatırım aracıdır. Bu sayede yatırımcılar, FBIST Borsa Yatırım Fonu ile birden çok hazine bonosuna tek işlemle yatırım yapma imkanı bulabilirler.
 
Dünyaca ünlü endeks geliştirme şirketi FTSE tarafından hazırlanmış FTSE Turkish Lira Government Bond Index’i baz alan Finans Portföy FTSE İstanbul Bono FBIST Borsa Yatırım Fonu yatırımcılara tek işlem ile endeks kriterlerine uyan Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen iskontolu ve sabit kuponlu Devlet İç Borçlanma Senetlerine aynı anda yatırım yapma imkanı tanımaktadır. Yatırım yapılan bonolar ile ilgili bilgiye Portföy Dağılımı veya Endeks Kapsamı bölümünden ulaşabilirsiniz.
 
Kolayca Alıp Satma:
FBIST Borsa Yatırım Fonu BİST’te tıpkı hisse senedi gibi alınıp satılır. Tüm yetkili aracı kurum ve aracı kurum acentesi olan bankalardan alım-satım yapabilirsiniz.
 
Risk Dağılımı/ Portföy Çeşitlendirmesi :
Piyasalardaki beklentiler dahilinde yatırım yapan yatırımcılar tek sabit getirili menkul kıymete yatırım yapmak yerine BİST Bono piyasasında işlem gören farklı birçok devlet tahviline yatırım yaparak risk dağılımı sağlar. 
 
Düşük Maliyet :
FBIST bir borsa yatırım fonu olduğu için yönetim ücreti diğer yatırım fonlarına göre daha düşüktür. Yatırımcılar birden çok hazine bonosu ile ayrı ayrı işlem yaptıkları takdirde işlem maliyetleri yükselmektedir. Yatırımcılar FBIST alım-satım işlemlerinde aracı kurumlarına tek hisse senedi işlemine eşdeğer işlem komisyonunu ödemektedirler. Finans Portföy FTSE İstanbul Bono FBIST Borsa Yatırım Fonu birden çok hazine bonosuna tek işlemle yatırım yapma imkanı vermektedir.
 
Şeffaflık :
FBIST gösterge niteliğindeki portföy kompozisyonu her işlem günü websitesinde açıklanmaktadır. Böylece yatırımcılar, yatırımlarının içeriğini günlük olarak takip edebilir.
 
Sürekli İzleyebilme İmkanı : 
FBIST’in fiyatı hisse senetleri gibi her an izlenebilir. İster internetten, ister televizyondan ya da FBIST’in web sitesinden... Bu sayede FBIST’i  istediğiniz anda alabilir, istediğiniz anda satabilirsiniz. Rahatlıkla yatırımınızın kontrolünü elinizde tutabilirsiniz.
 
* Kaynak: www.spk.gov.tr
(C) 2012 FBIST tescillidir, izinsiz kullanılamaz.